Ktoré? Mégane Grandtour 2.0 TCe GT & Leon 1.8 TSI FR

Tieto dve autá ma zaujímajú. Uvedenie verzie GT na Slovensku bolo prekvapením, očakávaný bol vo Francúzsku a v 11 vybraných krajinách. Na nový Leon čakám už od decembra minulého roku, nový importér SEAT-ov sa konečne 18.2. rozhodol zverejniť cenník.
Vedel som, že motor Leona bude spotrebou lepší a výkonom dostatočný ale technika Renault Sport je snom.
GT ma láka priestorom a výkon 220 koní odrádza pomerom spotreba/využiteľnosť.
Od FR ma odhovára DSG prevodovka (každý chlap si robí všetko najlepšie sám), asistent rozjazdu do kopca s ktorým nemám dobrú skúsenosť v iných autách a cena. Za sú technológie VW a zážitky s mojim SEAT-om Altea.

Mégane GT stojí 18 790,- €, Leon FR 21 990,- € (všetky ceny sú februárových cenníkov na webe).

Leon FR má 180 koní a nie je kombi, a u nás je v ponuke len s prevodovkou DSG. Bez sedemstupňovej automatickej prevodovky by stál asi 19 990,- €.

V porovnaní s Mégane má Leon o kolenný airbag vodiča viac, má 17“ kolesá (GT 18“), nemá dažďový ani svetelný senzor, nemá parkovací senzor vzadu.
Leon má naviac aj Sound actor – „zvýrazňovač zvuku motora“ (žeby oranžový?), zadné LED svetlá, zatmavené zadné okná.
SEAT má záruku 2+2 roky, Renault 5 rokov.

Priemerná spotreba GT je 7,3 l/100 km, z 0 na 100 km/hod. zrýchli za 7,6 s. Pre FR platia hodnoty 5,7 l a 7,5 s. Dynamika je teda v rámci dodržiavania predpisov rovnaká, spotreba o dosť lepšia pre Leon. V prospech FR je ešte viac jazda v meste – 7,1 v porovnaní so 9,6 l/100 km.

Čo na to ostatní
Opel má kombi Astru 1.6 Turbo 180 k Sport za 19 040,- €. Spotreba je 6,9 ale zrýchlenie až 8,5 s. Výbava je porovnateľná s Mégane, ale meno nie. Označenie OPC má už iný zvuk, ale aj cenu. Za akčných 25 090,- € dostanete v trojdverovej karosérii z 2.0 motora stádo 280 koní. Stádo, ktoré sa na slovenských cestách nemá kde pásť a prežiť celý život na Slovakiaringu sa nedá.
Ford Focus kombi 2.0 250 k STR je ešte vzdialenejší na 28 190,- €. U Forda majú aj 1.6 EcoBoost 150 k za 19 490,- € s dobrou výbavou.

Naspäť k favoritom
Na konci roka má byť aj Leon kombi. Jeho nízka spotreba má svoje čaro ale dobrá cena auta je prvotná podmienka. Žeby sa dalo s Mégane GT jazdiť na spotrebu?
Napísal som do Renaultu či sa nedá GT vyskúšať. Na druhý deň odpísali, že opýtaj sa dealera. Áno, treba budovať vzťah zákazníkov k dealerom. Zavolal som aj tam. GT je v cenníku ale nie na Slovenku, snáď počas R.S. Tour na konci leta sa bude dať vyskúšať.

Výsledok
Mégane GT – Leon FR 1:0, Mégane zvíťazil teoretickým OK.

!!!   25.2.2013 vydal Renault opravený cenník, správna cena pre GT 220 je 22 390,- €.   !!!

Reklamy

, , ,

  1. Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: